MartinusForumDk

Timelig analyse hva...
 
Notifications
Clear all

Timelig analyse hvad er det

7 Indlæg
5 Brugere
0 Reactions
1,268 Set ialt
lasse
(@lasse)
Indlæg: 7652
Bruger Admin
Topic starter
 
[#594]

"For at forstå Martinus verdensbillede må man hele
tiden passe på ikke at blande evige og timelige
analyse sammen."

Dette citat har jeg fra en go ven ?..

Men hvad er forskellen mellem timelig og evig analyse ?

Han nævner :
LB4 §§ 1059-1065
Men den har jeg ikke...

VH
pelle asc


 
Lagt op : 18/08/2004 10:53
(@Anonym)
Indlæg: 0
 
pelle haleløs wrote:
"For at forstå Martinus verdensbillede må man hele
tiden passe på ikke at blande evige og timelige
analyse sammen."

Dette citat har jeg fra en go ven ?..

Men hvad er forskellen mellem timelig og evig analyse ?

Han nævner :
LB4 §§ 1059-1065
Men den har jeg ikke...

VH
pelle asc

Hej Allan (er det vist)

Jeg fandt kapitlerne frem, fandt hurtigt ud af at jeg
ikke orker så meget på morgenkvisten.... :-

Men er timelig ikke, det hverdagsagtige der hvor vi
kan mødes af tankedril, og evige analyser sandheder
fra det evige verdens verdensbillede... ::) ;)


 
Lagt op : 19/08/2004 07:53
 cai
(@cai)
Indlæg: 766
Medlem
 

Hej Pelle

Det timelige er ganske kort alt hvad der er underkastet begyndelse og afslutning f.ex vores egen krop (fødsel og død).

Det evige kendetegnes ved at det er evigt bestående,f.ex vores ånd eller JEG,som ifølge Martinus jo [glow=red,2,300]altid [/glow] har eksisteret og [glow=red,2,300]altid [/glow] vil eksistere.

Kærlig hilsen Cai


 
Lagt op : 19/08/2004 14:44
(@Anette_S.)
Indlæg: 1242
Medlem
 

I LB1 stk. 267 løfter Martinus også begrebet evighed kontra timelig og fortæller bla. at den timelige tilstand er en forklædt evighed, men at det kun er takket være det timelige, at vi kan opleve det evige ;):

En hvilken som helst Begrænsning, hvilket vil sige en hvilken som helst Form for Manifestation, det være sig Ting, Størrelse eller Væsen, bliver derfor identisk med "en forklædt Uendelighed". Dette betyder saa igen, at Individets uendelige eller evige Eksistens kun i Form af Begrænsning kan opleves og i denne timelige Tilstand i Realiteten udgør "en forklædt Evighed".

Alle levende Væsener, de saakaldte "Yngste" og "Ældste", de "Mindste" og de "Største", fremtræder i absolut Forstand med den samme "Alder", den samme Størrelse, nemlig Evigheden og Uendeligheden. Men en Alder, der udgør Evigheden, er ingen Alder, og en Størrelse, der er uendelig, er ingen Størrelse, idet begge Realiteter mangler Begyndelse og Afslutning og derved bliver lig X 1 sin Grundanalyse.

Et eksempel er fx. livsoplevelsen. I det timelige eller lokale perspektiv kan livet godt ind imellem synes fx. forfærdeligt, kedeligt eller surt. Men i det evige perspektiv er alt såre godt! Så næste gang nogen spørger, hvordan du har det, spørger du bare tilbage; Ønsker du et svar set ud fra et lokalt eller evigt perspektiv 8) ;D

KH...Anette


 
Lagt op : 19/08/2004 19:36
lasse
(@lasse)
Indlæg: 7652
Bruger Admin
Topic starter
 

Tak for finde svar. Jeg har da godt nok læst LB 1 , men
den der havde jeg ikke lige fattet , dengang.

Carl_Michale : det er helt OK... jeg ved noget om at ikke kunne overskue en dag..
Hold ud..

VH
Pelle


 
Lagt op : 19/08/2004 19:59
(@Jan_Schmidt)
Indlæg: 829
Medlem
 
Anette S. wrote:
I LB1 stk. 267 løfter Et eksempel er fx. livsoplevelsen. I det timelige eller lokale perspektiv kan livet godt ind imellem synes fx. forfærdeligt, kedeligt eller surt. Men i det evige perspektiv er alt såre godt! Så næste gang nogen spørger, hvordan du har det, spørger du bare tilbage; Ønsker du et svar set ud fra et lokalt eller evigt perspektiv 8) ;D

KH...Anette

Det minder mig om en lille historie, jeg har fået fortalt, hvor Martinus havde mødt en mand og spurgt ham, hvordan han havde det. Manden svarede, at når alt er såre godt, så måtte han vel også have det godt.

Hvortil Martinus skulle have sagt: "Joh, men det er jo ikke altid det føles sådan."

kh
Jan


 
Lagt op : 20/08/2004 10:46
(@Anette_S.)
Indlæg: 1242
Medlem
 
Jan_Schmidt wrote:
...hvor Martinus havde mødt en mand og spurgt ham, hvordan han havde det. Manden svarede, at når alt er såre godt, så måtte han vel også have det godt.

Hvortil Martinus skulle have sagt: "Joh, men det er jo ikke altid det føles sådan."

Et både befriende, kærligt og omsorgsfuldt svar. :D

Tak, for historien Jan. Jeg elsker disse anekdoter om Martinus. :-*

KH...Anette


 
Lagt op : 20/08/2004 21:06

Skriv et svar

Forfatter navn

Forfatter Email

Titel *

 
Forhåndsvis 0 Revisions Gemt
Del: