MartinusForumDk

Notifications
Clear all

Tænd et lys

6 Indlæg
5 Brugere
0 Reactions
1,190 Set ialt
 Tina
(@Tina)
Indlæg: 1201
Medlem
Topic starter
 
[#701]

Man kan på en meget enkelt måde tilkendegive sin medfølelse for ofrene i Asien, deres pårørende og de efterlevende ved at tænde et lille lys på dette link:

Tænd et Lys

kh
Tina


 
Lagt op : 02/01/2005 21:15
(@Anonym)
Indlæg: 0
 

Tak, Tina!
Det var et godt link.
--
kaerlig hilsen
gm


 
Lagt op : 02/01/2005 22:47
(@Anette_S.)
Indlæg: 1242
Medlem
 

Lige som vi kan tænde et lys for at vise vores medfølelse, taler Martinus i Kosmos i december 1940, hvor 2. verdenskrig jo som bekendt rasede, også om at være et lys:

(...) Det har ogsaa været mig en stor Glæde at se den Optimisme, Ro og Sindighed, hvormed mine Venner har mødt de stærke Begivenheder, der i Øjeblikket ruller hen over Jorden. Det lader mig ane, at deres Studium af mine Analyser ikke har været en blot og bar overfladisk Læsning, men har været et intenst Forskningsarbejde.

Mørke Skyer vil fare hen over Verden i det Aar, der kommer. "Dommedagen" er ikke forbi. Menneskeheden er endnu i den store Smeltedigel. Men lad mig her, i Form af denne min Jule- og Nytaarshilsen til Dem alle, nær og fjern, minde Dem om, at den store guddommelige Verdensimpuls stadigt funkler og lyser med uforstyrret Kraft ind over Jorden, og at vi, der har den Glæde at bo der, hvor den direkte rammer, til Gengæld maa lade dens Lys straale og funkle ud fra vore Hjerter, fra vort Sind og Væsen, saaledes at alle maa komme til at fornemme, at – vi er Freden.

Heldigvis ser vi ifm. naturkatastrofen i Asien i disse dage en enorm sympatitilkendegivelse og konkrete hjælpetiltag fra store dele af menneskeheden i hele verden. Men der findes også dem, som udnytter situationen. Jeg hørte i radioen om seksuel misbrug af børn der hutler rundt alene nede i katastrofeområdet, om kidnapning af børn med henblik på at kunne erhverve løsepenge fra "de rige hvide" og også om tyve, der i Sverige har benyttet lister over de savnede til at finde deres bopæl og bryde ind og stjæle.

Når man hører sådanne ting, kan det ind imellem være svært at bevare optimismen. Her kan man måske hente lidt inspiration i denne her artikkel "Lyst Livssyn" om hvad der kendetegner en optimist og en pessimist.

Kærlig hilsen
Anette

(Kosmos fra hele årgang 1940 er nu tilgængelig på Instituttets hjemmeside, klik her)


 
Lagt op : 04/01/2005 00:09
(@torben)
Indlæg: 1041
Medlem Admin
 
Anette S. wrote:
Når man hører sådanne ting, kan det ind imellem være svært at bevare optimismen. Her kan man måske hente lidt inspiration i denne her artikkel "Lyst Livssyn" om hvad der kendetegner en optimist og en pessimist.

Fantastisk artikel - tak for linket, Anette :)

Erik Gerner Larsson er en dygtig skribent. Her er et kort uddrag, som jeg blev fristet til at viderebringe:

Quote:
Grundlaget for Evnen til at se lyst paa Tilværelsen er saaledes at finde i Optimistens Vægring imod at tage "tungt" paa Tingene. Det lystseende Menneske er i langt højere Grad end Sortseeren klar over, at enhver Sag har to Sider: en udflydende, højtidelig og mentalt mørkelæggende og en begrænset, absolut hensigtsbestemt. Medens den første bliver et Offer for sin egen Illusion om, at Livet er et meningsløst og kaotisk Sammensurium, har den sidstnævnte i Kraft af sin Indstilling følt Bund under Fødderne, anet Plan og Hensigt og derigennem faaet det Middel i Hænde, der sikrer hans Bevidsthed imod et ødelæggende Tyranni af den udflydende Højtidelighedstrang. Tag blot et Begreb som Autoritetstro. De største Slaver af denne Realitet finder man altid blandt Mennesker uden humoristisk Sans. Mennesket med humoristisk Sans kan ikke lade være at betragte Uniformernes Indhold, og saa gaar Glansen tidt [sic] af de blanke Knapper.

kh,
Torben


 
Lagt op : 04/01/2005 10:41
(@Anonym)
Indlæg: 0
 

Mange tak, Tina .........

En smuk tanke ...............

En kreativ, aktiverende idé .....................

Positiv hilsen fra løven ............................

*


 
Lagt op : 07/01/2005 13:00
(@Anonym)
Indlæg: 0
 

Ja - der mangler et E - E, som Erling. - E, som elske .... E, som .......................................................

Krativ / Kreativ


 
Lagt op : 07/01/2005 13:02

Skriv et svar

Forfatter navn

Forfatter Email

Titel *

 
Forhåndsvis 0 Revisions Gemt
Del: