MartinusForumDk

Sidste nr. af kosmo...
 
Notifications
Clear all

Sidste nr. af kosmos

7 Indlæg
4 Brugere
0 Reactions
1,010 Set ialt
(@larskrog)
Indlæg: 1267
Medlem
Topic starter
 
[#1402]

I sidste nr. af kosmos tillader man at udnævne  martinus som verdensgenløser,
hvordan får man det stoppet ! det er falsk.


 
Lagt op : 21/12/2007 11:14
(@kenneth_ibsen)
Indlæg: 2065
Medlem Admin
 

Hej Lars

Når Martinus brugte ordet "Verdensgenløser" henviste han som regel til Jesus. Men Martinus var selv en verdensgenløser, da han havde som opgave at bringe "Viden om den hellige ånd" til menneskeheden, således, at kristendommen om 3000 år kan implementeres på jorden i sin endelige form.

Hvorledes adskillere Verdensgenløsere sig fra andre jordmennesker ? Jeg har fundet følgende teksstykke fra livets bog bind 1 :

248. Den store fødsel kan således endnu på jorden af jordmennesker kun opleves i sine første spæde forløbersymptomer eller stadier. Men dette forhindrer ikke, at den af verdensgenløsere eller væsener, der allerede i forudgående liv på højere verdener har oplevet nævnte fødsel i sin fundamentale udstrækning og som nu for at missionere eller skabe kultur på jorden er blevet født på nævnte klode, ved disse væseners midlertidige jordlivs fysiske modenheds indtræden ved trediveårsalderen kan repeteres. Dette vil altså igen sige, at sådanne væsener her i deres jordiske liv indtil et sådant omfang, som deres jordiske legemskultur kan bære, kan genopleve den fundamentale form for nævnte fødsel og således indtil en vis grad, ubevidst eller usynligt for jordmenneskene, i deres jordiske tilstand fremtræde med denne deres overjordiske eller forklarede tilværelse. Og det er denne skjulte side, der fundamentalt adskiller verdensgenløseren fra jordmennesket. Men her er vi kommet ind på emner, der først skal belyses senere i Livets Bog....

kh.
Kenneth


 
Lagt op : 21/12/2007 18:49
(@larskrog)
Indlæg: 1267
Medlem
Topic starter
 

hej Kenneth

Ja jeg kan acceptere at martinus var verdensgenløser på en anden klode og
har repeteret den her - men vi må forvente et hav af verdensgenløsere her på
denne klode og de vil naturligvis medbringe løsninger, som de selv vil implementere
i denne verden - det er ikke for at nedgøre martinus, men for at sætte forvent-
ninger til denne verden, ikke for at pege på mig selv, slet ikke, da fremtidige verdensgenløsere, hvilket vi alle skal være, ikke har kone afkom eller de tilbøje-ligheder.

Det er der vi må vende øjnene - Martinus selv ventede faktisk på en yder påvirkning
som han skulle takle, men den kom ikke - nok fordi han havde overstået/gennemgået
det på en anden klode.

Ellers en god jul ho ho

mvh
lars


 
Lagt op : 21/12/2007 21:24
(@kenneth_ibsen)
Indlæg: 2065
Medlem Admin
 

Hej Lars

Der kommer ikke flere verdensgenløsere på jorden. Der er nu fremlagt den nødvendige viden om Den Ny Verdensimpuls. En viden der er offentliggjort i Det Tredie Testamante. Kursen er sat, skinnerne lagt og toget kører  ;D

Dog vil vi helt sikkert i fremtiden se væsner med fremragende evner indenfor kosmisk viden. De vil komme som lærerer, kunstnere og videnskabsmænd. De vil være med til at drive udviklingen frem.

Og glædelig jul til dig også  :)

kh.
Kenneth


 
Lagt op : 22/12/2007 12:10
(@larskrog)
Indlæg: 1267
Medlem
Topic starter
 

Hej kenneth

Jeg er ked af at verdensgenløsningen er en bog - i mine øjne og martinuses
er det en vækst, det er dræbende at høre på ! - hvis vi feks tager johannes
åbenbaring, som martinus støttede skal der komme 144.OOO af slagsen også
er det da dejligt at de har bøgerne at henvise til, for os andre.

feks i små bog "ud af mørket" nævner martinus hestene som johannes beretter
      om spyr ild ud af deres mund - ja det er tanks han ser, så nøjagtig er det
      og ingen tilfældigheder.

  og godt nytår he he.

mvh
lars


 
Lagt op : 23/12/2007 15:03
(@Anonym)
Indlæg: 0
 
larskrog wrote:
Jeg er ked af at verdensgenløsningen er en bog

Det skal du da ikke være, for verdensgenløsningen er ikke bare bogen i sig selv, men den viden, som bogen bringer for dagen.

larskrog wrote:
- i mine øjne og martinuses
er det en vækst, det er dræbende at høre på ! - hvis vi feks tager johannes
åbenbaring, som martinus støttede skal der komme 144.OOO af slagsen også
er det da dejligt at de har bøgerne at henvise til, for os andre.

Dette afsnit forstår jeg simpelthen ikke en brik af, Lars... ???

larskrog wrote:
   og godt nytår he he.

Nu hvor det er jul, skal der lyde et "ho ho" herfra ;)

Glædelig jul fra

Petersh


 
Lagt op : 23/12/2007 16:19
(@Pondus)
Indlæg: 272
Medlem
 

Kære alle

Der skal også lyde et glædelig jul herfra.

Med hensyn til tallet 144.000, så er det et tal der går igen mange steder i forskellige skrifter og også det antal "verdener/udviklingsplaner" vort solsystem består af.

Med hensyn til Jesus som verdensgenløser mener jeg det er vigtigt, at tage med at grunden blev lagt af Budha da han indførte kærlighedsforståelsen i jordens bevidsthedslag inden Jesus kunne udføre sin opgave.

En verdensgenløser er ikke alene men er omgivet af "hjælpere" på mange planer og med mange forskellige opgaver. Nogle er knyttet til den samlede gruppe af jordens mennesker, altså den gruppe der har fulgt og været her fra starten af, medens andre er kommet til senere eller på skift, efterhånden som forholdene og udviklingen har været til det.

Kh.Pondus


 
Lagt op : 25/12/2007 18:58

Skriv et svar

Forfatter navn

Forfatter Email

Titel *

 
Forhåndsvis 0 Revisions Gemt
Del: