MartinusForumDk

Re:Martinus og Kora...
 
Notifications
Clear all

Re:Martinus og Koranen

20 Indlæg
5 Brugere
0 Reactions
1,400 Set ialt
(@Anonym)
Indlæg: 0
Topic starter
 
[#728]

Hvad mente Martinus om Koranen? - Efter mine begreber, så er det en skarp, militant og kvinde-
undertrykkende religion. For at være sikker, så har jeg læst den to gange, og den pumper frem med had mod
anderledes troende mange steder i bogen. Jeg nægter
art tro, at dette had kommer fra Gud.
Nye Testamente er kærlighed - næstekærlighed.
Gud, skrev ikke NT, vil nogle sige ....... nej, det gjorde
han ( han? ) ikke, m e n det store koncept - den store
tanke kom fra Gud :

Jesus fødsel - liv - død !

Nye Testamente og koranen er som vand og ild.

_____________ ¤ ____________


 
Lagt op : 17/01/2005 15:22
lasse
(@lasse)
Indlæg: 7652
Bruger Admin
 

Hej Erling

Jeg har svært ved at genkende din sammenligning af koranen og kristendommen (i form af det nye og gamle testamente). Jeg er stødt på adskillige moderate muslimer og kristne og flere radikale muslimer og kristne. Begge typer findes på begge sider. Det er muligt at koranen (eller er det religionen) er "en skarp, militant og kvinde-
undertrykkende religion", men det kan du vel også finde i kristendommen? Og hvad er problemet med at koranen er "en skarp, militant og kvinde-
undertrykkende religion"? Det kunne være en nødvendig foranstaltning i en overgansfase.

Hvad er det i øvrigt du prøver at opnå med dit indlæg? (det er ikke et forsøg på at provokere)

kh
Lasse


 
Lagt op : 17/01/2005 15:39
(@Anonym)
Indlæg: 0
Topic starter
 

Hej Lasse.
Jeg sidder her på bibben og min tid er udløbet. Jeg svarer dig senere. - - -

Mennesker, der udtaler sig, uden at ha' læst Koranen, de
udtaler sig på en fornemmelse ..... altså, evt.
kommende indlæg ..... og det er O. K. med fornemmelse, men viden er bedre.

mvh. Erling


 
Lagt op : 17/01/2005 16:02
lasse
(@lasse)
Indlæg: 7652
Bruger Admin
 

Kære Erling,

Dem der har læst Koranen, vil vide at den mest anvendte sætning, er; Gå med fred, -

det minder lidt om 'at fare med lempe', som man kan støde på i.f.m. kosmologien,

et er bog, et andet er relegion, troen på fx. en bog,

Kærlig hilsen
Holger


 
Lagt op : 17/01/2005 16:59
lasse
(@lasse)
Indlæg: 7652
Bruger Admin
 

Jeg må hellere præcisere. Jeg taler om religionerne og ikke bøgerne. Mit tidligere indlæg er upræcist og kan misforstås :-

kh
Lasse


 
Lagt op : 17/01/2005 18:32
(@Anonym)
Indlæg: 0
Topic starter
 

Holger ..... gå med fred, det stemmer fint sammen med
had mod vantro - opfordring til drab af jøder, og op-
fordring til psykisk, fysisk vold mod kvinder ..... og listen
er noget længere. Selv imamer taler om de grimme ting
i Koranen. Holger, du har ikke læst Koranen grundigt
nok - eller du taler mod bedre vidende. Der er mange
moderate muslimer, men de rettroende, der lever
direkte efter Koranens ord, de er farlige for det danske
samfund! - Koranen respekterer i k k e demokratiet !
Vi bor i et demokrati. Det bør vi huske. - - -
Eet er en bog, skrev du ..... ja, men du glemmer at
ifølge muslimer, så er ordene i Koranen ord direkte
fra Gud ( via en 'mellemhandler' ). G eller M.
Husker det ikke lige. - Gør d u ?

Ord fra Gud .... det mener muslimerne.
Jeg mener noget andet.

mvh. Erling

*


 
Lagt op : 17/01/2005 19:47
(@Anonym)
Indlæg: 0
Topic starter
 

Lasse - jeg vil gerne vide, hvordan andre mennesker
opfatter Koranen.

Lasse, du går da ikke ind for det militante og for
kvindeundertrykkelse ....... gør du ?
( Koranen: Hvis en kvinde er ulydig, så har manden
ret til at straffe kvinden. Også fysisk. )

Det er ren middelalder, Lasse.

Læs Koranen - og få indsigt. ( i sagerne ... )

mvh. Erling

* *

_________________

P. S. Om 20 år har de 4 største byer i Holland
muslimskt flertal ...... og så skal der ind-
føres muslimske tilstande ...... altså
koranske tilstande ......... og så bliver der
ballade i Holland. - Det samme vil ske i
Danmark ..... blot i et langsommere tempo.
Det bliver ikke dig og mig, der får de store
problemer - det bliver vore børnebørn!
Jeg ønsker ikke muslimske tilstande i gamle
Danmark. Det ønske må du respektere.
På Nørrebro i kbh. har de næsten flertal.
Dér råber de allerede: Ud med danskerne!
Der er udstedt en fatwa mod danskerne
på Nørrebro! ( hvor er det grumt ... )

*

Stadig med venlig hilsen
fra Erling.

____________ ¤ ___________


 
Lagt op : 17/01/2005 19:56
lasse
(@lasse)
Indlæg: 7652
Bruger Admin
 

Gode indlæg, spørgsmål og svar om koranen. Det er godt, at vi er gode i Danmark, og det er godt, at vi ikke er naive, for så bliver man bare udnyttet.
Hej fra Niels


 
Lagt op : 17/01/2005 21:54
(@torben)
Indlæg: 1041
Medlem Admin
 

Hej Erling m.fl.

Må jeg ydmygt forsøge, at mane til respekt for andre religioner? :)

Hvis man har læst Martinus' analyser, så ved man at her beskrives alle religioner som en nødvendig livsbetingelse på et vist udviklingstrin. Hvis folk, der har behov for en bestemt religion nægtes adgang til denne, kan det i værste fald betyde dybe sjælelige kriser, depressioner og selvmord for disse mennesker.

Om Islam er en kvindeundertrykkende og militant religion beror på perspektivet. De fleste rettroende muslimer vil ikke kunne nikke genkendende til dette billede af deres religion.

De ekstreme, fundamentalistiske og radikale grene af islam tegner desværre det generelle billede af religionen for størstedelen af den vestlige verden.

Tag nu et begreb som djihad, der er offer for udpræget misforståelse i vor del af verden. Ordet i sig selv er arabisk og betyder noget i retning af "stræben" eller "anstrengelse". Der tales blandt islamiske lærde om to former for djihad: "den store djihad" og "den lille djihad". Den store er en indadvendt bekæmpelse af de dyriske lidenskaber, og er en individuel pligt for den troende muslim. Den lille djihad er udadvendt og en kollektiv pligt, der påhviler alle muslimer, om at forsvare liv, ejendom, familie og tro. Hvis religionen bliver truet, eller muslimer nægtes at praktisere deres religion, så er den lille djihad retfærdiggjort ifølge koranen, men kun som forsvar (i den forbindelse kan en artikel af Martinus kaldet "Den mentale treenighed" anbefales. Den findes i Artikelsamling 1). Hvornår dette er tilfældet er så det svære spørgsmål. Det er jævnligt blevet misbrugt af magthavere i den islamiske verden; i starten af 90'erne opfordrede Saddam Hussein til djihad mod USA og dets allierede, mens Saudi Arabien og Egypten opfordrede til djihad mod Irak!

Man kan læse meget mere om alt dette i Naser Khaders bog "Ære og skam" fra 1998 :)

Her er lidt fra koranen:

(2,257): "Der må ikke være tvang i religionen, thi sandheden er visselig let at skelne fra løgnen ..."

(2,191): "Og kæmp for Allahs sag mod dem, som bekæmper jer, men vær ikke angribere, thi Allah elsker ikke angriberne"

Og hvad angår kvindesynet i koranen:

(2,228) "Kvinder har rettigheder overfor mænd, ligesom mænd har rettigheder overfor kvinder inden for rimelighed og lov."
(33:35) "Hvis mænd har potentiale til at udvikle deres personlighed ved at bringe sig selv i harmoni med Guds vilje, har kvinder lignende potentiale."
(33:35) "Hvis mænd kan forsvare sandheden i deres argumenter gennem praktisk virkeliggørelse, kan kvinder også."
(33:35) "Når mænd og kvinder nu har lige evner og muligheder, skulle resultaterne også være lige for dem begge."
(9:71) "Mænd og kvinder er hinandens fæller og beskyttere."
(7:189) "Mænd og kvinder skal leve i kærlighed og tryghed."
(2:187) "Mænd og kvinder skal rådføre sig med hinanden og være hinandens klædning."
(4:32) "Hvad manden tjener, vil være hans, og hvad kvinden tjener, vil være hendes."

Iøvrigt er det ikke et påbud fra koranen at kvinder skal bære slør; det stammer fra en skik som de tidlige muslimer optog fra tidlige kristne(!) og hellenistiske kulturer (her symboliserede sløret jomfruhinden hos kvinden).

Kristendommen kan i lige så høj grad betragtes som en kvindeundertrykkende religion, alt efter perspektivet. Her er lidt fra det nye testamente:
(1.Tim. 2,9) "Ligeledes vil jeg, at kvinder skal være ærbart og ikke prangende klædt, deres pynt skal ikke være kunstfærdige håropsætninger og guld eller perler eller dyrt tøj..."
(1. Kor. 7,10) "De gifte byder jeg, dog ikke jeg selv, men Herren, at en kvinde ikke må skille sig fra sin mand"
(1.Kor. 7,39) "En kvinde er bundet, så længe hendes mand lever; men dør manden, er hun fri til at gifte sig, med hvem hun vil, blot det sker i Herren"
(1. Kor. 11,5) "Men enhver kvinde, der beder eller taler profetisk med utildækket hoved, bringer skam over sit hoved; hun kunne lige så godt have raget håret af"
(Ef. 5,23) "for en mand er sin hustrus hoved, ligesom Kristus er kirkens hoved og sit legemes frelser"
(1.Tim. 2,11) "En kvinde skal lade sig belære i stilhed og underordne sig i alt;"

For god ordens skyld skal det lige pointeres at alle ovennævnte citater fra det nye testamente stammer fra Paulus' breve, og er altså ikke udtalt af Jesus, men af apostlen Paulus.

Min pointe er, at man kan vise stort set hvad som helst med løsrevne citater fra de hellige skrifter. Hvis man læser dem med "farvede briller", så kan man nemt få bekræftet sine fordomme ::)

kh,
Torben

P.s. Det var forøvrigt ærkeenglen Gabriel, der åbenbarede koranen for Muhammed.


 
Lagt op : 18/01/2005 10:19
(@Anonym)
Indlæg: 0
 

Til alle herinde! :)

Først til Torben!
Det var et godt indlæg du kom med.

Min kommentar
Martinus kosmologi retfærdiggør værdien af alle religioner, ligesom han retfærdiggør mørket som nødvendigt kontras til lyset. Han beskriver mennesket religiøst instinkt som en naturlig del af mennesket udviklingsforløb og at det ikke er tilfældigt, at vi tiltrækkes af den eller hin religion på et givet udviklingstrin.

Martinus siger videre, at Gud ikke er smålig angående de forskellige religioner. De forskellige religioner er tilpasset på sådan en måde, at det enkelte menneske vil inkarnere i de områder af verden, hvor de er på bølgelængde med den eller hin religion.

Ser vi da ikke også store forskelle i naturfolks religioner, så hvorfor skulle der da ikke være forskel i de store verdensreligioner. Disse store verdensreligioner har ikke til formål at forklare menneskene den absolut ”sandhed” i højeste form, men i en ”tilpasset form”, som er tilstrækkeligt for disse mennesker, som jo er troende mennesker. Kigger vi fx i Biblen, brugte Jesus ofte lignelserne, fordi han viste, at mennesker på hans tid, slet ikke var i stand til at forstå det i en intellekt form.

Vi lever jo forsat i en tidsperiode, hvor vi har så travl med at kritisere de andre, at vi glemmer Jesus ord om ”Du ser splinten i din broders øjne, men du ser ikke bjælken i dit eget”. Så længe vi kritisere andre, viser vi over for Guddommen, at vi endnu ikke er færdigudviklede mennesker. Men ingen mennesker kan handle anderledes i dag, end det udviklingstrin, det er på lige nu.

[align=center]Med kærlig hilsen
Svend Erik
[/align]


 
Lagt op : 18/01/2005 12:04
(@Anonym)
Indlæg: 0
Topic starter
 

Koranen er en lov-religion, der kun anerkender Guds

ord! - Den anerkender ikke love og forordninger, der

er lavet af mennesker. Sådan en religion ønsker jeg

ikke får magt i Danmark, og det får den; det er blot

et spørgsmål om et vist antal år. Hvis vi vil beskytte

Danmark, så er vi nødt til at være på forkant med

udviklingen. - Jeg er imod den militante indstilling

i Koranen, og jeg er absolut imod kvindeundertryk-

kelse. - Kvinder, er den halve verden!

Og Koranen anerkender ikke d e m o k r a t i e t !!

mvh. Erling

*

Torben ... det kan lyde hårdt, men jeg kan ikke
respektere en religion, der ikke anerkender min
grundsubstans, nemlig demokratiet.


 
Lagt op : 18/01/2005 13:03
lasse
(@lasse)
Indlæg: 7652
Bruger Admin
 

Hej Erling

Så har vi hørt din mening om koranen og skal vi så ik parkere den der?

Jeg håber ikke du tager mit svar ilde op.

kh
Lasse


 
Lagt op : 18/01/2005 14:26
(@Anonym)
Indlæg: 0
Topic starter
 

Jo, Lasse, så parkerer vi her.

Så kan medmennesker selv vurdere for eller imod.

Det synspunkt jeg har om koranen, det deles af

mange danskere. Blot til orientering. - O. K.

Egentlig fik jeg ikke svar på, hvad Martinus

mener / mente om koranen.

mvh. Erling

*


 
Lagt op : 18/01/2005 14:49
lasse
(@lasse)
Indlæg: 7652
Bruger Admin
 
Erling Roest wrote:
Jo, Lasse, så parkerer vi her.

Det er jeg glad for at du er med på :)

Quote:
Egentlig fik jeg ikke svar på, hvad Martinus

mener / mente om koranen.

Jeg vil foreslå at du starter en ny tråd/nyt emne og stiller spørgsmålet.

kh
Lasse


 
Lagt op : 18/01/2005 16:36
(@Anonym)
Indlæg: 0
Topic starter
 

Jeg kan selvfølgelig selv slå det op ....... jeg er ved at

læse min første bog om Martinus.

mvh. Erling

*


 
Lagt op : 18/01/2005 17:27
 cai
(@cai)
Indlæg: 766
Medlem
 
Erling Roest wrote:
Jeg kan selvfølgelig selv slå det op ....... jeg er ved at

læse min første bog om Martinus.

mvh. Erling

*

Hej Erling

Hvis det kan accepteres ,at jeg parallelparkerer et lille tip til søgning i Martinus skrevne ord ,kan du finde en oversigt i følgende link : http://www.martinus.dk/content/dk/index/index.html
Her kan du bl.a finde det du spørger om under Islam

Kærlig hilsen Cai


 
Lagt op : 18/01/2005 19:30
(@torben)
Indlæg: 1041
Medlem Admin
 

Jeg må lige afslutningsvis komme med en tilføjelse til noget af det jeg sagde tidligere :)

Jeg skrev:

Torben wrote:
Iøvrigt er det ikke et påbud fra koranen at kvinder skal bære slør; det stammer fra en skik som de tidlige muslimer optog fra tidlige kristne(!) og hellenistiske kulturer (her symboliserede sløret jomfruhinden hos kvinden).

Muhammed påbød også selv kvinderne i hans familie at gå med slør, formentlig derfor har traditionen overlevet til vore dage.

For de, der ønsker en yderligere perspektivering af islam i Danmark, kan følgende artikel anbefales: Euroislam - eksisterer det i Danmark?

Slut fra mig ;D

kh,
Torben


 
Lagt op : 18/01/2005 21:57
(@Anonym)
Indlæg: 0
Topic starter
 

For mennesker, der ønsker alsidig oplysning om islam,

vil jeg foreslå både euroislam

og http://www.islaminfo

ph / erling

P.S. Omtalte sidste side drives af en intelligent,
dansk, kristen præst.


 
Lagt op : 19/01/2005 11:51
(@torben)
Indlæg: 1041
Medlem Admin
 

Hej Erling,

Tak for linket - men du mangler lige et ".dk" i, for at det kan virke

www.islaminfo.dk

kh,
Torben :)


 
Lagt op : 19/01/2005 19:47
lasse
(@lasse)
Indlæg: 7652
Bruger Admin
 

Hej Erling Roest!
Jeg hører du ikke er racist [fra: efterlysniing], der er ikke noget galt med at være racist: jeg synes personligt at negere er vældigt gode til at spille på tromme ;D. Og helt ærligt hvis det ikke var iorden rent videnskabeligt at være racist var der jo ikke noget der hed antroprologi!!! - - - MEN det vigtige er ikke om der er forskel på kulturerne, for det er der jo!
  Det VIGTIGE er at du ikke hader! HUSK: [er du overhovedet kristen :-?] jesus siger: "elsk dine fjender!" og når du kender lidt til martinus ser du at du ikke har fjender!
  I et åndsvidenskabeligt regi vil du se, at så længe du fokusere på muslimerne som fjender vil Karma lade dig se det!!!
  Ja det lyder vildt men: ændre din bevidsthed og verden ændre sig, når du har arbejdet lidt med dig selv vil du se at det meste af din "onde" verden er en projektion af din egen bevidsthed.

Jeg kan godt forstå din desperation overfor muslimerne og jeg deler den også med dig, men jeg prøver for så vidt muligt at sige til mig selv: gud har styr på det hele det eneste jeg skal er ikke at bekymre mig men prøve at kæmpe FOR istedet for at kæmpe imod! Lad os se det i øjnene Danmark bliver ikke som det var engang - og heldigvis for det!!! al ændring er ikke nødvendigvis til det værre! tænk hvor meget den danske befolkning har ændret sig på et par få generationer tror du ikke muslimerne kan det samme? Islam kan nok reformeres ligesom kristendommen!
Men hvis du virkelig elsker Danmark; så må du for guds skyld ikke hade på vegne af det, det er det største forædderi! Du må godt stemme på dansk folkeparti, men du må ikke hade muslimer - de kan mærke din vrede tro det eller lad være! Bed evt gud om at hjælpe dig, thi du kan ikke se at alt er såre godt, be gud om at fjerne hadet! det virker for mig! - bare et lille husgeråd :)

Mange venlige hilsner Ask

Har selv nogle invandrevenner, de er flinke nok når lærer dem at kende! kendskab fjerner frygt!
I dette tilfælde er kendskab til koranen altså ikke kendskab til muslimer! ikke dem allesammen, Naser Khader er jo fx "muslim light".


 
Lagt op : 12/02/2005 20:02

Skriv et svar

Forfatter navn

Forfatter Email

Titel *

 
Forhåndsvis 0 Revisions Gemt
Del: