Man må vil forvente at hvis man forsøger at være "et godt menneske"
så vil man i lighed med Jesus , møde en masse modstand.
Mennekser vil bruge alle midler på at tage røven på en og det der
er værre.
Eller er vi kommet længere ?
Du har ret, det vil blive udnyttet, hvilket naturligvis ikke gør så meget. Men da man gerne vil sprede så meget glæde som muligt for pengende (tiden) man har tilrådighed, må man priotere.
1. Der er ting det er oplagt at lade andre udfører, selvom du kunne gøre det/give det, af den grund at du kan bruge din energi bedre steder.
2. Der er opgaver du ikke er kvalificeret til at løse, og det vil derfor være det kærligeste at lade en mere kvalificeret hjælpe.
NB: Hvis der er bare den mindste tvivl om det du vil gøre for din næste er tjeneste, vent da til du er blevet bedt om hjælp! Og selv i den situation må du ud fra din erfaring vurdere om det virkelig er en hjælp.
Nu er det jo næstekærlighed vi må tilstræbe os at pratiserer, og jeg mener f.eks. at det er næstekærligt at "tvinge" min datter til selv at ryde op på sit værelse.