MartinusForumDk

Kosmologisk forklar...
 
Del:
Notifications
Clear all

Kosmologisk forklaring søges...

5 Indlæg
4 Brugere
0 Likes
1,114 Set ialt
(@Anonym)
Indlæg: 0
Topic starter
 

Nogle mennesker ændrer personlighed når de får et slag mod hovedet, en hjerneblødning eller lignende. Se f.eks denne nyhed.

http://www.dailymail.co.uk/news/article-1316441/Brain-haemorrhage-turns-binge-drinking-husband-calm-cross-stitching-teetotaller.html

Har læst lidt om det før og personligheden ændres ikke altid til det gode - men sommetider også til det onde.

Som et lille ekstra indspark er der er også eksempler på at nogle udvikler store kunstneriske evner efter en hjerneskade.

Så spørgsmålet er, kan disse ændringer forklares ud fra Martinus kosmologi?

Mvh

Smaug

 
Lagt op : 02/10/2010 19:52
 HRJ
(@HRJ)
Indlæg: 306
Medlem
 

Bevidstheden går på seks ben, (Grundenergierne) herunder det aktuelle tanke- og bevidstheds-kartotek, hjernen forbinder det fysiske legeme med bevidstheden, forstyrrelse, blokering eller beskadigelse af denne forbindelse kan komme til udtryk på forskellig vis.
Det er den korte forklaring, altså en mere eller mindre afbrydelse af forbindelsen bevidsthed/hjerne.

 
Lagt op : 02/10/2010 20:45
 HRJ
(@HRJ)
Indlæg: 306
Medlem
 

Der var en englænder der efter et uheld, pludselig kunne huske alle sine tidl. dage, om det var gråvejr osv.
også FAS. foreing accent syndrome, hvor folk vågner op med en anden accent, eller sågar med et andet sprog, dog lidt sjælnere.
Da bevidstheden rummer og er bygget af tidligere erfaringer, er det adgangen til disse erfaringer, der udgør vort tanke-katalog, der oftest bliver mere eller mindre afbrudt, men det kan også ske at tidl. bevidsthedsanlæg kan blive vækket, fx sproglige anlæg.
 

 
Lagt op : 02/10/2010 21:29
(@larskrog)
Indlæg: 1267
Medlem
 

Måske kan man sige det er tidligere eller degeneret
Talent kerner der kommer adgang til eller fremtidige
Guldkopier

Mvh
Lars

 
Lagt op : 03/10/2010 00:44
lasse
(@lasse)
Indlæg: 7650
Bruger Admin
 
Smaug wrote:
Så spørgsmålet er, kan disse ændringer forklares ud fra Martinus kosmologi?

Det er et godt spørgsmål. Martinus beskriver hjernen som en slags radiomodtager, som kan transformere vores tanker fra den åndelige verden ind på den fysiske og de fysiske indtryk tilbage igen. Måske kan denne transformer/radio/hjerne have nogle lukkede centre e.lign. som kan blive åbnet op ved ulykker o.lign., men jeg ved det strengt taget ikke :)

 
Lagt op : 05/10/2010 21:11

Skriv et svar

Forfatter navn

Forfatter Email

Titel *

 
Forhåndsvis 0 Revisions Gemt
Del: