Findes der noget der ikke kan købes for penge ?
Alt kan købes for penge ser det ud til, når jeg kigger ud i den store verden.
(venskab, kærlighed(sex), mord , krig, mad, hus og bil)
Hvad mangler ?
Hej Steen...
Kærlighed er ikke lig med sex - i mine øjne i alt fald
- og derfor mener jeg ikke du kan købe ægte kærlighed.
Du kan heller ikke købe dig til at blive mere anstændig, ydmyg, tolerant osv... de skal læres 
kh
Tina :0)
Har mennesker opfyndet kærligheden ? næppe vi må nøjes
med det næstbedste ..
Mennesker er dyr der har fået lidt bevisthed og lidt viden.
Men kærlighed ? :
Hej Sten
Jeg mener ikke alt kan købes for penge, langtfra, det der kan købes for penge er det vort begær søger at mæske sig i, alt der kommer af Sjælens søgen, eller rettere vor indre søgen er det ikke muligt at købe for penge.
Iøvrigt, hvad er kærlighed? ???
Kh. Pondus
#pondus
Iøvrigt, hvad er kærlighed
*********
Aner det ikke 
Hej Steen2
"GGG"
Et forsigtigt gæt kunne måske være respekt, accept, rummelighed og indføling godt rystet sammen, hvis der så tilsættes lidt af det her udefinerlige der får hjerte og tid til at opføre sig lidt fjollet, så er der måske grundlag for en rigtig god oplevelse i en årerække.
Kh. Pondus
respekt, accept, rummelighed og indføling godt rystet sammen
***********
Har jeg prøvet ... dur heller ikke ...
Kære Steen2
Hvad er det du søger? Er du selv i stand til at give og har du fortjent det?
Undskyld udlægningen(indblandingen) men jeg er nok lidt "fagidiot" 
Kærlig hilsen Pondus
Ukrudt i haven
Man kan kun komme til at opleve så meget lys og kærlighed, som man selv udviser i tanker og adfærd - uselvisk, af et rent og ærligt hjerte, og uden at forvente at få noget som helst igen. Så når man føler, at man lever et liv i skygge, må man kigge på sig selv, på hvordan man tænker, føler og handler, både overfor sit mikro-, mellem- og makrokosmos. Hvad er min virkelige intention bag de såkaldte venlige og kærlige tilkendegivelser? Dækker disse måske i virkeligheden over beregnethed og selviskhed, så det ikke er sande kærlighedsgaver jeg giver, men i virkeligheden en "salgsvare", for hvilken jeg forventer gengældelse? Hvor skaber jeg selv mørke? Hvor er jeg ikke til glæde og velsignelse for mennesker og dyr omkring mig?
Følgende kan være eksempler på årsager, der forhindrer et menneske i at opleve lyset, også kaldet "Tærskelens vogtere":
- Skuffelse[/*:m]
- Bitterhed[/*:m]
- Manglende tilgivelse[/*:m]
- Vrede[/*:m]
- Melankoli[/*:m]
- Indbildt martyrium[/*:m]
- Noget for noget tankegang[/*:m]
- Offermentalitet[/*:m]
- Indignation[/*:m]
- Føler lider uret[/*:m]
- Bebrejder[/*:m]
- Harme[/*:m]
- Jalousi[/*:m]
- Irritation[/*:m]
- Giver andre skylden[/*:m][/list:u]
I det omfang man fylder sit sind med sådanne tankearter, forgifter man både sig selv og sine omgivelser - og vælger dermed selv at udelukke sig fra lyset og kærligheden.
Fejlagtig tankegang (tankearter der tilhører det dyriske tankeklima) er lig med fejlagtig åndelig ernæring. Vore tanker oplader atomerne i os og går derigennem ud i blodet, cellerne, musklerne og organerne. Tomrummet mellem partiklerne fyldes med mørke tankers energi, som stråler ud i vor organisme som giftige dunstarter, der svækker vores livskraft. Dermed kommer man til at leve som en skyggeplante, der ikke ser solen, fordi fokus er på at dyrke årsagerne til skyggen.Â

Første skridt på vejen ud af skyggetilværelsen er at tage fuldt ansvar for sit eget liv og skæbne, og indse at man ikke er et offer, og at man selv er den absolut eneste, der kan gøre noget ved det for at komme op af "kælderen" og ud i lyset. Vi er som havegartnere, der skal rense ukrudtet ud af vor indre have og plante nogle nye blomster. Det handler om at kigge på sig selv og nuancerne i sin egen bevidsthed, og igennem selverkendelse at arbejde på at forædle sin tankegang og sit følelsesliv.
Man kan træne sig i tankemæssigt at flytte fokus, så man fokuserer på osten (de positive ting) i stedet for hullerne i osten (de negative ting). Begge dele findes i livet, men der er vist ingen tvivl om, hvilket fokus, der skaber en plads i solskindet, skaber mest glæde og velvære for en selv og omgivelserne - og dermed en lykkeligere skæbne. For som vi sår, således må vi høste! :

Med ønske om at pinsesolen på denne åndsvidenskabens festdag må lyse over jer alle

Kærlig hilsen
Anette
Bitterhed
Manglende tilgivelse
Vrede
Melankoli
Indbildt martyrium
Noget for noget tankegang
Offermentalitet
Indignation
Føler lider uret
Bebrejder
Harme
Jalousi
Irritation
Giver andre skylden
Hej allesammen
Glem ikke forfængelighed eller selvtilbedelse, en forteelse som udmønter sig b.la. i selvovervurdering og er den sidste tærsklens vogter som må overvindes, og hvis modsætning er YDMYGHED. Ydmyghed neutraliserer i virkeligheden samtlige elementer på listen, og udgør det sjælelige eller psykiske grundlag for kosmiske glimt. Og i følgeskab med teoretisk åndsvidenskabelig indsigt efterfølges glimtene som bekendt med tiden af permanent kosmisk bevidsthed. God pinse 
Kærlig hilsen
Esben
Kære Esben og Anette S
Jeg er generelt enig med dig men kan ikke lade være med at tilføje, at den gamle "sandhed": "Vi kan ikke nå højere end vi har ryddet op nedefter" kræver modet til at konfrontere os selv med vore "skygger" og hvad er bedre til det end de "spejle" vi møder overalt omkring os.
Kærlig hilsen Pondus
Martinus siger: Penge = tid
hvis du har tid og vilje kan du opnå alt, Karmaloven siger at alt hvad du sender ud kommer igen så du kan ikke opleve en oplevelse som du ikke dybest set selv har "købt"! "dvs udbytte efter investering"
Sådan er det med alt! Bortset fra en ting: LIVET, det er GRATIS! Ingen ved hvem der har givet os det!!!
Værsgo og tag det perspektiv I bedst kan lide!!!! 
KH Ask