Hejsa
Siger martinus noget om Engle.
Nogle tror på engle, jeg selv tror ikke rigtig på det, men er en lille smule usikker.
Fra kirkens side siger man at Lucifer Ærkeenglen blev smidt ud af den anden side, sammen med 1/ 3 af englene.
Forleden så jeg et program hvor et hus var hjemsøgt af lav energi. Afdøde som hang fast, men de personer som skulle udfri dette hus beskrev hvodan 3 personer var styret af en dæmon som ikke var et menneske, hvis man tror på engle kunne dette evt være en af den 1/3 del af Lucifers tjenere. Huset blev i hvertfald udfriet af en præst som udførte eksozisme.
Jeg er selv mere tilhængere af personer som hænger fast imellen de 2 riger.
På et tidligere kursus ved klint diskutrede vi dette, og slog fast at baggrunden for at man kunne tvinge afdøde tilbage til hvor de hører til, må være at den tekning der bruges må være af højere energi hvorved lavenergier må vige.
Men jeg syntes også jeg hørte noget vrøvl forleden dag.
Jeg kommer i et spritisktik center og her var der kanalisering med besked til en person om at hun var en engel !!
så spurgte vedkommende. Er det vingerne jeg kan mærke som ligesom rør på sig , hvortil hun fik smilende at vide
"" hvad tror du selv " JA selvfølgelig.
Nu kender jeg personen rimeligt godt og finder hende som folk er flest.
Tror I på sådan noget og hvad siger Martinus ?
Hilsen
Kojo
Hej Kojo og velkommen til forummet 
Ifølge Martinus åndsvidenskab så findes der engle. Når vi fx beder til Gud, hører Guddommen vore bøn igennem psykiske eller diskarnerede væsener, som kaldes engle og på den måde fungerer som skytsengle. Læs mere her.
I analysen til symbol nr. 33 "De dyriske og menneskelige tankeklimaer" står bla. at disse kosmiske eller åndelige medarbejder kaldes engle. De har endnu ikke nået det færdige stadium som menneske i Guds billede, men er stærkt på vej i kraft af deres store næstekærlighed. I kraft af deres store psykiske begavelse kan de opfange fysiske menneskers bønner, hjælpe disse og give mod, kraft og opmuntring til at stå sine lidelser igennem.
Mennesker som går over på den andren side til en midlertidig "skærsild" (fx. pga selvmord, despressioner etc) vil alle være omgivet af hjælpende lysengle. Det eneste disse ulykkelige mennesker skal gøre, er at bede om hjælp - og straks vil de blive hjulpet. Årsagen til at disse engle er afventende og ikke imiddelbart kan ses af den diskarnerede i sit mørkehelvede, skyldes menneskets frie vilje, vi skal selv bede om hjælp.
Også i den fysiske verden må englene følge nogle love før indgriben. I Livets Bog 6, stk. 2394 står bla:
Ifølge bogen "Martinus som vi husker ham" (mener jeg det er?) skulle der ifølge Martinus ligge en åndelig by med mange mennesker og skoler ved Eremitagesletten, hvor diskarnerede væsener uddannes i at tjene som skytsengle. Mon ikke også disse mennesker er en slags engle (opofrende, kærlige hjælpevæsener) i de efterfølgende fysiske liv? Hvad med de mennesker, som rejser ud og under primitive og farlige vilkår ofrer sig selv i et arbejde med at for at hjælpe andre?
Kærlig hilsen
Anette