MartinusForumDk

Elsker hverandre - ...
 
Del:
Notifications
Clear all

Elsker hverandre - åbent brev til Martinus Institutet

12 Indlæg
7 Brugere
0 Likes
2,176 Set ialt
(@Anonym)
Indlæg: 0
Topic starter
 

Elsker hverandre…

Martinus har så tydeligt og ofte sagt "elsker hverandre"! Alligevel forsøger Martinus Instituttet nu at retsforfølge fire mennesker, der selvom de ikke har haft juraen i orden, dvs. copyrighten, har gavnet Sagen betydeligt. Martinus brugte hele sit liv på at forklare, hvorfor jura må vige for næstekærlighed, og netop derfor er Martinus' forbud mod at føre retssager indenfor Sagen meget vigtig.

Inden firkløveret gik i gang med at udbrede Martinus' budskab, kontaktede de gentagne gange MI, førte samtaler med dem og skrev breve, hvori de anmodede MI om at udgive de originale tekster, som de forelå fra Martinus' hånd. De gjorde MI opmærksom på, at det af Martinus' testamente fremgår, at originalværkerne skal være tilgængelige, "som de foreligger fra hans hånd", og at mange for øvrigt ønskede at læse disse originalskrifter frem for de nye rettede udgivelser, som MI selv solgte. Hver gang fik de et høfligt afslag fra MI, men ingen af de fire forstod hvorfor.

Efter ni års forgæves venten på et udspil fra MI, valgte firkløveret så selv at udgive det originale materiale i form af en faksimile kopi. Det er en nøjagtig kopi af originalen i respekt for copyrighten, som bl.a. går ud på ikke at forfalske værket. Når nu MI ønsker firkløveret dømt, så er det jo ikke ligefrem udtryk for næstekærlighed. Dem man elsker, snakker man med. Man behandler dem hverken som forbrydere eller fjender. Martinus selv havde ingen fjender. Han elskede jo alle menneskene. Hvad har MI ud over magten og penge til advokater? Forhåbentlig har de også næstekærlighed nok til at indse, at et brud på copyrighten kan løses på en næstekærlig måde. Hvis blot MI vil lovliggøre de anklagedes aktiviteter ved at give firkløveret lov til at bruge værket i kraft af en LICENSAFTALE, så vil juraen komme i orden.

Det vil være en win-win situation for begge parter, og MI vil "miste" sine "fjender", få mange nye venner og samtidigt kunne forsvare copyrighten. MI vil også genvinde sin troværdighed, når det fremover bruger Martinus' ord "elsker hverandre"!

 
Lagt op : 15/05/2013 15:20
(@Svend)
Indlæg: 1448
Medlem
 

Hej Tadeo.

Jeg er helt enig i, at det er en meget uheldig situation.

Kan MI ikke bare begynde at udgive de originale udgaver også - vil stridighederne så være løst?

 
Lagt op : 15/05/2013 16:14
(@larskrog)
Indlæg: 1267
Medlem
 

Mener også det er underligt at nogen
Gennem livetsbog forsøger at få deres
Egen holdninger og fortolkninger igennem
Synes det var mere relevant selv at forme
En artikel og lave referencer til det martinus
Nu har givet en ramme for, der
Skulle være nok efter kildens eget udsagn

Lars

 
Lagt op : 15/05/2013 16:26
(@Anonym)
Indlæg: 0
Topic starter
 

Det er ikkke det der er i dag problemet. Problemet er at MI gør krav på en erstatning på 700.000 kr plus renter. Derved vil de anklagede mennesker få ødelagt deres privatøkonomi. Alle allerede trykte bøger skal beslaglægges og måske brændes. Alle aktiviteter, der har gavnet Sagen, skal bringes til ophør. Du kan læse mere om konflikten på http://martinus-webcenter.dk/mi-retssag.html og http://www.martinus.dk/da/martinus-institut/aktuelt/nyhed4/artikel/information-fra-raadet/?tx_ttnews [backPid]=184&cHash=110f85112a
Sidste link virker ikke, ved ikke hvorfor, men det er link til www.martinus.dk

 
Lagt op : 15/05/2013 18:05
(@lucifer)
Indlæg: 779
Medlem
 

jeg tror man er kommet ud i en situation som man ikke rigtigt ved hvordan man skal komme ud af igen, og jeg tænker hvordan alle partner kommer ud af det med en god fornemmelse og en glæde af at så fik man prøvet det af også .

jeg vel mene det er der man skal havde sit focus og ikke hvem der gør hvad forkert, en håndsrækning fra den ene side og en modtagelse fra den anden og omvendt ville gøre alle til vinder i mine øjne .

kh lu

 
Lagt op : 15/05/2013 18:09
(@Svend)
Indlæg: 1448
Medlem
 

Hej igen.

Som jeg har forstået det, så var det oprindelige problem, at MI ikke udgiver Martinus værker i deres oprindelige sproglige form. Det kan godt være, at det nu har udviklet sig til erstatningskrav mv., men hvis nu MI accepterede fremover at udgive værkerne i den oprindelige form, så kunne problemet måske løses meget let. Det er jo bare at udgive de oprindelige værker sammen med de redigerede og mere tidssvarende værker. Så kan enhver sandhedssøger bruge den kilde som han/hun finder er den bedste.

Hvis det er det eneste problem, at MI ikke vil udgive de originale udgaver, så er det mig en gåde, hvordan det har kunnet komme så vidt som til retssager og erstatningskrav. Det gavner absolut ingen af de implicerede parter.

 
Lagt op : 15/05/2013 19:02
(@Den_lille_brune_hest)
Indlæg: 64
Medlem
 

Kære Kvanter,-

- Som de fleste måske erindrer, overdrog Martinus alle rettigheder til MI og dermed også de skiftende råd. Denne handling er foretaget ud fra den forudsætning, at Martinus jo forstod hvad der skulle hænde i fremtiden og under hvilke omstændigheder hans livsværk blev repræsenteret aller bedst.
At have andre meninger om det, og lave parallelle udgivelser osv, er jo i virkeligheden at udfordre hans dømmekraft.
Gutterne fra Brøndby har gjort et vidunderligt stykke arbejde, og det er hævet over ENHVER tvivl at de elsker Martinus og hans fantastiske værk. Det ville dog være helt igennem vidunderligt, hvis dette flotte stykke arbejde foregik i instituttes regi og man således forenede alle de gode intentioner, om at øge kendskabet til M's værk.
Martinus var suveræn, også han dømmekraft.

Jeg synes selvfølgelig heller ikke at Brøndbyfolkene skal sagsøges r.... ud af bukserne, men MI HAR rettighederne og Martinus' tillid, og ingen andre ...

 
Lagt op : 16/05/2013 00:36
lasse
(@lasse)
Indlæg: 7650
Bruger Admin
 

Fin måde at sige det på, Brune Hest :)

Jeg havde selv skrevet et lidt længere indlæg, men jeg har ikke lyst til at blive en del af diskussionen, så det kommer ikke i denne omgang.

Jeg vil dog ydmygt sige: Husk at fordi noget bliver sagt eller skrevet rigtig mange gange, så bliver det ikke nødvendigvis sandt.

F.eks. er det på ingen måde givet at det er "originalerne", som bliver udgivet uautoriseret. Det er kopier af 1. udgaven, som man har tolket som originalen. "Originalerne" kunne også tolkes som 1) Martinus manuskript eller 2) alle versioner af bøgerne, som er udgivet i Martinus levetid (min personlige favorit, så jeg selv kan tage stilling til hvad der er sket igennem historien).

 
Lagt op : 16/05/2013 07:55
(@Anonym)
Indlæg: 0
Topic starter
 

Lasse, jeg forstår dig godt. Men er faksimile kopi af første udgaver er det ikke det tætteste man kan komme på, som Martinus selv har godkendt? Desuden internretside med Martinus samlede værk herunder også manuskripter skal også nedlægges. Jeg som oversætter bruger denne side meget for at finde netop de artikler, jeg har brug for at introducere Martinus verdensbillede i Polen. Uden den vil der være flere meget relevante artikler og svar på spørgsmål utilgængelige for mig og hermed for alle dem der taler polsk. Link til de nævnte sider. www.kosmologia.info www.martinus-webcenter.dk

 
Lagt op : 16/05/2013 10:08
lasse
(@lasse)
Indlæg: 7650
Bruger Admin
 

Hej Tadeo,

Jeg synes at det er svært at tale om at den første udgave af f.eks. LB1 er den originale og rigtige. Så vidt jeg ved kom der 6 andre versioner i Martinus' levetid og jeg har svært ved at forestille mig at Martinus ikke har godkendt dem på en eller anden måde. Men jeg ved strengt taget ikke hvordan tingene er foregået. Jeg køber bare ikke det åbenlyse i at 1. udgaverne er de korrekte.

Har du kontakt til MI omkring oversættelser? De plejer at være ret imødekommende når det gælder oversættelsesarbejde. Det er rigtig meget materiale tilgængeligt via de officielle kanaler. Man kunne jo starte med det :-)

 
Lagt op : 16/05/2013 11:24
(@kenneth_ibsen)
Indlæg: 2065
Medlem Admin
 

Jeg synes egentlig det er en tegn på øget modenhed, når instituttet siger fra og sætter grænser overfor dem der stjæler fra dem. Vi vil nok alle kontakte politiet, hvis nogle forsøgte at stjæle vores bil.

 
Lagt op : 16/05/2013 17:38
(@larskrog)
Indlæg: 1267
Medlem
 

vores bil ? Der er vist ikke noget som
Er vores . Dem der har lavet bilen er
Måske de rigtige skabere, men det
Tror vi ikke rigtig på !!

Hilsen

Lars

 
Lagt op : 16/05/2013 17:59

Skriv et svar

Forfatter navn

Forfatter Email

Titel *

 
Forhåndsvis 0 Revisions Gemt
Del: