På hvad måde er ådnsvidenskab kompatibel med materialistisk videnskab?
Martinus mener at den materialistiske videnskab er som vinden der kommer fra oceanen - men det ved vi vel alle hvordan dets arome er og at den kommer fra alt der findes på stranden som er dödt og ved at falde i stykker, döde fisker og alt der gjärer der i form av döde planter fra vanded... 
Hvis jeg betragter disse to verdensbilleder kommer jeg frem til det fölgende
1. a Åndsvidenskab mener at grunden for eksistensen er immateriel og kvailitativ - de evige principper med det levende väsens treenige princip som den fremmeste
1 b. Den almindelige videnskab mener at grunden for eksistensen är materiel og mulig og kvanifiere, dvs. grunden till alt er materiella partikler der kan måles og kvantifieres
2. Åndsvidenskabven er teistisk og teleologisk, dvs. Guds eksistense er en forudsetning for åndsvidenskabens logik - og intet sker af en tilfäldighed, alt der sker er led i Guds plan og det er forklaringen till verdens tilstand idag
2b. Den almindelige videnskab er ateistisk, i stedet mener man at materiens bevägelser er deterministiske/kausale og man har Tilfäldigheden til Gud. Den sammen med tid er forklaringen til tilstanden i verden idag.
3a.Åndsvidenskaben udgår fra karmaloven og reinkarnation som sande og virkelige.
3b. Almindelig videnskab mener at vi kun lever en gang og det som sker er mere präget af tilfäldighed end vores egen väremåde.
For åndsvidenskaben er logik = alkärlighed. Logiken findes overalt. Men for materialismen er logik kun hvordan sprogets sätninger relateres till hinanden. Logik findes kun i sproget.
Ja, man kan tage hvad dimension i disse verdensbilleder man vil og se hvis de kan mödes - muligvis i nogle detaljer. Jeg tror det ikke. Det er to helt forskellige måder og betragte verden.
Den eneste punkt mener jeg er at bägge vil mene at det er vore sanser/sansninger der er grunden til alt hvad vi ved. Grunden for materialismen er fornuftsmässig analyse af empiri og måling/kvantifiering - det er kunskabskilden.
Men åndsvidenskabens primäre kilde er alkärligheden, intuitionen. Den er dets kunskabskilde. Men der er vi vel ikke endnu...
/Algotezza
Jeg mener den materielle mission og
Ånds missionen er adskilte, men vi
Kan i den materielle mission finde
Lignelser fra ånden feks telefon og
Telepati.
Jeg ved at martinus beundrede en
Bro fra hans vej fra kbh til klint -
Ja broen har karma byer ect.
Overgangen fra materie skulle da
Blive lettere.
På et tidspunkt vil penge systemet
afløses af en tidsafrefning altså et
Drikkeglas som vi stadig væk behøver
Vil koste feks 5 min i arbejdstid for
Koberen renset for alt hvad der hedder
Profit og ejendomsret.
Nogle mennesker vil dog kunne leve
På gave princippet - det er pionererne
Martinus var en sådan !
Mvh
Lars
Hej Algotezza,
interessant sammenligning 
Og så alligevel et par kommentarer. Jeg mener at du er nødt til at bruge materiel videnskab igennem hele dit indlæg. Det er meget svært at tale om almindelig videnskab og sætte det op mod åndsvidenskaben. Almindelig videnskab er for bredt og i visse dele af den almindelige videnskab er det du skriver simpelthen forkert. Jeg har selv arbejdet med videnskab og alt der er det du skriver ikke rigtigt, specielt omkring punkt 1, som faktisk blev diskuteret kraftigt i feltet.
Jeg synes at det er nogle gode punkter, som ridser nogle relevante punkter op. Jeg synes der er det at sige til dem at rigtig meget almindelig videnskab (al videnskab ikke kun den materialistiske) slet ikke forsøger at besvare eller udtale sig om specielt punkt 2 og 3. At to plus to er fire er videnskab, men har ikke og behøver ikke at have nogen relation til Guds eksistens eller reinkarnation at gøre. Man behøver simpelthen ikke at tage stilling til de spørgsmål som åndsvidenskaben kommer med svar på for at drive meget af den videnskab som drives i dag.
Og, aj, jeg kan godt blive lidt træt når kosmologer begynder at skyde på den almindelig videnskab. Det fornemmer jeg dog ikke at du på nogen måde gør i dit indlæg 
Kh
Lasse
Ifølge M. er åndsvidenskaben videnskabernes videnskab, og videre, den materielle videnskab er åndsvidenskaben 'i svøb', eller fostertilstand.
Mit billede af stranden, er grænsen mellem land og vand, der udgør en dynamik og vekselvirkning, og hvor grænsen der bugter sig ud og ind, hele tiden flytter sig.
Altså billedet af en bred front, hvor alle frontafsnit uafladeligt er underkastet forvandlig.
Jeg opererer en del på ingeniøren (ing.dk) og videnskab.dk, og mit indtryk er at der jævnligt skyller videnskabelige bølger, ind over den kosmiske strand, over en bred emnefront.
Og at den skarpe linie mellem videnskaben og åndsvidenskaben mere og mere udviskes.
Det mener jeg at du har helt ret i. Jeg mener at den almindelig videnskab stille og roligt udvides, så dele af den kommer tættere på åndsvidenskaben. Filosofien og humaniora ligger på nogle områder tæt på åndsvidenskaben. Der store knast er dog, i mine øjne, at få beskrevet X1 som noget immaterielt eksisterende. Der er vi ikke endnu.