Kursus: Konflikthåndtering i et kosmisk perspektiv
Er du inspireret af Martinus Åndsvidenskab, men møder samtidig konflikter i din hverdag, som skaber disharmoni? Har du brug for konkrete redskaber til at forstå og håndtere konflikter på en konstruktiv og næstekærlig måde? Vores vision er, at deltagerne igennem harmonisk samvær med andre mennesker, kan være med til at udvikle en mere human verden.
Målgruppen for kurset er mennesker, som har et vist kendskab til Martinus Åndsvidenskab, og som mangler nogle praktiske redskaber til at håndtere konflikter, både jobmæssigt og privat.
Datoer:
ÅRHUS: Weekenden den 7.-8. maj 2011.
SØBORG: Weekenden den 28.-29.maj 2011.
Tilmelding og flere info via: http://www.humanitet.dk/
Kærligst Humanitet.dk
Interessant kursus 
Jeg tænkte på, hvad er harmonisk samvær? Hvilke ingredienser skal der til?
Et af de vigtigste elementer - eller måske skulle man sige forudsætning for harmonisk samvær, er for mig, en respekt af hinandens verdensbilleder eller model af verden. Hvis det element er på plads, så er der rum til dialog og til at lytte, og til at være til glæde og velsignelse for hinanden. 
God definition. Tak for den 
Hej annette og Lasse
Synes selvfølgelig det er rigtig godt i er enige, men
Hvad er substansen i enigheden - er det ikke der det
Bliver interessant på et debat forum 
Mvh
Lars
Jo, det kan der være noget om 
Substansen er, i mine øjne, at man skal kunne tolerere hinandens forskellighed for at forstå og håndtere konflikter på en konstruktiv og næstekærlig måde. Det er nemmere sagt end gjort :
Ja et kursus i tolerance kunne være spændene
Martinus skriver også en masse om det. 
Lars