Ifølge Martinus DTT 2 styk 1144 
Kan man opdelt De udvikelde kosmologer således :
1 Frugttitar (kun frugtspisere) = Meget overudviklet
2 Vaganere (ikke mælk mm) = Overudviklede.
3 Vegetarer (ikke kød) = Udviklede
4 Alm spisere (med kød) = Ikke udviklede.
Sådan er det bare 

???
Hvad er det du henviser til? Stk. 1144 findes ikke i LB2.
Er dit indlæg en joke?
Er dit indlæg en joke?
jaaaaa men ...lidt sandt er der jo altid 
0 Ingen mad (Luftspiser) = død og i himmelen = Meget, meget overudviklet
1 Frugttitar (kun frugtspisere) = Meget overudviklet
2 Vaganere (ikke mælk mm) = Overudviklede.
3 Vegetarer (ikke kød) = Udviklede
4 Alm spisere (med kød) = Ikke udviklede.
1 Frugttitar (kun frugtspisere) = Meget overudviklet
2 Vaganere (ikke mælk mm) = Overudviklede.
3 Vegetarer (ikke kød) = Udviklede
4 Alm spisere (med kød) = Ikke udviklede.
Husk lige at: Adolf Hitler var vegetar. :
Mvh. Frank Larsen
Jeps- hitler var afholdsmand- drak heller ikke alkohol.
'
Så i næste liv, vil han formodentlig skabe sig et smukkere legeme 
Hvad angår resten af hans skæbne... PUHA

Hej Steen2
Der er ikke noget i Martinus kosmologi som omhandler ikke udviklede, under- og overudviklede, så det du i dit indlæg der hentyder til er vist forvrængninger og selv-opfundne. Jeg ved ikke om du har et særligt behov for disse firkantede grupperinger eller hvad du ønsker at opnå med den måde at kommunikere på? Er der nogle analyser som er svære at forstå eller som efterlader en masse spørgsmål, så er vi mange der gerne vil hjælpe med at bibringe en form for forståelse og besvare eventuelle spørgsmål. Netop analyserne omkring udviklingstrin og de dermed forbundne beskrivelser af persontyper, ernæringsforhold, zoner/riger, interesser m.v. kan være svære at forholde sig til, når vi står der hvor vi gør i dyreriget, da de måske virker lidt fantasifulde.
Jeg kan ikke blande mig i, hvordan de forskellige mennesker vælger at formidle Martinus Kosmologi, jeg kan kun ydmygt anmode om og opfordre til respekt for analyserne og til at gengive deres indhold så nøjagtig som man formår, så man er mest mulig i overensstemmelse med sandheden. Hermed undgår man også at skabe unødig forvirring hos nye interesserede, som følger med i forum som fx. dette. Jeg har skrevet det før og det skyldes nok at jeg er for følsom en sjæl, at jeg nogle gange bliver trist, når jeg ser analyserne, deres kerne og budskab bevidst forvrænget på den måde - og derfor føler mig ansporet til at skrive et indlæg som dette. Ikke for at irettesætte, men som en bøn eller et håb om at tingene med tiden vil ændre sig.
Vi lærer jo netop at alle er perfekte på det udviklingstrin de er. Det er netop med udgangspunkt i den anskuelse at såvel du som alle os andre skal hente tolerance og forståelse for både dem, som er længere tilbage og længere fremme i udviklingen. Vi er alle lige præcis der, hvor vi hører hjemme og i de omgivelser og med den skæbne som passer til os hver især. Der er ingen som er hverken over- eller underudviklede. Det kan være svært at efterleve analyserne i praksis og de dermed forbundne høje idealer, synes jeg selv. Men det er jo netop derfor vi er sat et sted som jorden, som er et kanon sted med et enormt udviklings- og træningspotentiale. Derfor er vi her, her i livets skole, for at lære og for at udvikle os og hele tiden bliver bedre og mere næstekærlig og gøre det hele lidt bedre hele tiden.Â
Kærlig hilsen
Anette
Anette :
Der bør vil være plads til Humor ?
Der bør vil være plads til Humor ?
Hej Steen2
Du må forstå at mange som tiltrækkes af dette forum er personer for hvem det efterhånden er blevet en livsnødvendighed at forske og efterleve principperne i den kosmologi som Martinus fremlægger. Det er meget muligt, at det for dig kun er spekulationer og tankespind, men det er langt fra alle der har det sådan, og det må du respektere. Vil man anvende humor skal man nøje overveje om det kan støde andre og om det er til glæde og gavn for sine medmennesker !
Det er helt ok at stille spørgsmål, hvis der er noget man vil have afklaret, men samtidig har man ansvar for at vise at man har intentioner om at lytte til og tænke nærmere over de svar der bliver givet. Ellers er det spild af alles energi, og derfor meget trættende
kh.
Kenneth
 Â
Hej Steen2!
Som de forrige indlæg er inde på:
Martinus har aldrig brugt ord som overudviklede og underudviklede. Og din henvisning til Livets Bog er fejlagtig. Jeg er derfor enig i, at dit indlæg må stå for egen regning.
Husk lige at: Adolf Hitler var vegetar. :
Mvh. Frank Larsen
Ja, og var stærkt interesseret i steiner's åndsvidenskab.. tror bare han læste det lidt selektivt...
<<<
Vil man anvende humor skal man nøje overveje om det kan støde andre og om det er til glæde og gavn for sine medmennesker !
<<<
Mærkeligt at en joke kan blive til at anstøde mennesker.
Der var masser af

Verden er ikke perfekt.
Kan det mon være nogle religiøse fanatikere der er blevet stødt ?
Men jeg skal nok holde lav profil ... igen...
Nu var det jo ikke første gang at du var "ude med riven".
Og heller ikke sidste...
...og hvis der var ???