Her er et link til en interessant artikel på engelsk, hvor en læge fortæller om hans forskning i genoplivelse, nær-døds-oplevelser og hvordan, han mener, at der er bevidsthed efter al elektrisk aktivitet i hjernen er ophørt.
Det falder meget godt i tråd med, hvordan Martinus beskriver bevidsthedens overlevelse efter den fysiske død. Videnskaben begynder langsomt at opdage dette 🙂
Interessant nok at sådan en artikel dukker op i sådan et magasin 🙂
Ja interessant artikel.
Flere og flere begynder at forske i disse områder. Nærdødsoplevelserne som folk rapporterer om, svarer 100% overens med Martinus' beskrivelser af, hvad der sker når vi dør.
Martinus sagde jo, at hans åndsvidenskab og den materielle videnskab efterhånden ville smelte sammen. Denne sammensmeltning kommer til at ske, efterhånden som forskerne selv får udviklet tilstrækkelig sansemæssig evne på det åndelige område (intuitionen begynder så småt at gøre sig gældende). Forskningen kan jo kun ske der, hvor vi selv kan sanse - for eksempel ville vi aldrig kunne forske noget særligt i lyset, hvis vi ikke havde øjne.
Den hollandske hjertelæge Pim van Lommel er en anden læge, der har forsket meget i området. En google-søgning kan give mange spændende interviews og artikler. Det samme gælder for Peter Fenwick.
Her er et link til et spændende foredrag med Pim van Lommel:
Hej Svend,
Ja, jeg kender godt Pim van Lommel. Har læst hans bog - meget interessant. Kan bestemt anbefales 🙂
Consciousness Beyond Life: Science: The Science of the Near-Death Experience