Nogle gange tænker jeg , jaa det er meget godt med ledelse fra forsynet
MEN hvordan kan jeg vide at det er det ene eller det andet.
Jeg laver lige et tænkt eksempel :
FX (hvis jeg var 30 år yngre) og 2 veninder mødes og siger :
Ham "steen2" han kommer ned på kroen på lørdag og han er meget
sød, var det ikke noget for dig ? Du kan bare lade som om at du tilfældigt
kommer forbi og sætte dig ved siden af ham.
Nå dagen kommer og pludselig (set fra min vinkel) kommer der en pige hen
og sidder og snakker med mig.
Nu er det så jeg tænker (som den forsøgsvis flinke kosmolog jeg er) næææ
forsynet har lyttet og hjulpet mig med at finde en sød pige.
Så vi falder i snak og hun siger ikke noget om at det er veninden
og jeg tror det er forsynet.
Altså (get the picture) Hvordan kan jge vide at det ikke bare er sladder
og ikke er forsynet der hjælper mig ?
Hej Steen...
Hvad med den indfaldsvinkel, at det er forsynet, der har inspireret veninden til at anbefale dig 
Du kan reelt ikke vide hvornår forsynet hjælper, men blot vide at alt hvad du møder er noget du selv har tiltrukket for at skulle lære af det.
kh
Tina :0)
Så er vi jo på "herrens mark" søde Tina 
Hej Steen...
Yep - men herren sørger godt for os imens 
kram
Tina :0)
Dav igen Steen.
Min forståelse af forsynet er, at der er en "synlig" og en usynlig del af samme. Den synlige er alle de levende væsner du er omgivet af, det gør det lidt "lettere" at forstå, hvorfor man skal være"god/kærlig" over for alle, med mindre man vil have alt "mørket" tilbage i hovedet af samme forsyn.
Ved siden af dette er der det usynlige forsyn "undervisere"/skytsengle m.v., som sidder og "hiver" i trådene, for ar vi "tilfældigt" skal mødes, reddes eller "hjælpe" andre levende væsner, som Guds redskaber/skæbnebringere/forsyn. - Fantastisk vi hænger alle sammen på hinanden, og bliver i ethvert øjeblik brugt som forsyn/Guds "forlængede arm".
Martinus udtalte: "Det er blevet sagt, at "dine hovedhår er talte", men jeg siger jer, at ikke et støvfnug falder tilfældsigt, og uden at være en vigtig brik i Guds plan".
Så meget "fri vilje" har vi altså.
Karsten
dermed har du så "Guddommelig" gjort sladder og det kan jeg under
ingen omstændigheder godtage.
Sladder er modbydeligt efter min mening .
Hej Steen...
Sladder kan være modbydeligt - det samme er feks mord, men uanset hvad vi synes, så er det også en del af det guddommelige.
kh
Tina :0)
Hej Steen
Jeg vil svare med et andet Martinuscitat.: " Det gør jo ikke noget, at nogle mennesker kalder mig det ene eller det andet eller bagtaler mig eller
udspreder anden løgnagtighed om mig, når jeg ved det ikke passer." " Det vil vare længe inder i lærer at finde jer i alting, og ikke bliver "småfornærmet"
over at blive "korsfæstet"."
Karsten.
Jeg fandt også nogle :
ndledningsforedrag ved Studiekresarbejdets Begyndelse
Vinteren 1936–37.
Betragter De Verden idag, vil De se den som Skueplads for Mennesker, der ved deres blotte Adfærd netop udtrykker en saa høj Grad af Tvivl om Guds Eksistens, at de i saa at sige alle væsentlige Forhold har sat sig selv i hans Sted paa en saadan Maade, at den Kærlighed, der er hans inderste Væsen, ligesom er svundet bort fra Kloden, der derefter synes at være blevet en Kastebold for Hadets og Hævnens Kræfter. Ikke alene strides Nationerne indbyrdes paa en saadan Maade, at der ikke gaar en Dag til Ende, uden at Jorden et eller andet Sted farves rød af Blod, men ogsaa iblandt de enkelte Mennesker er Ufredens og Ufordragelighedens Aand blevet i den Grad mærkbar, at det fortyndede Had – Sladderens og Misundelsens Gift, – selv iblandt bevidst freds- og kærlighedssøgende Mennesker – breder sig og anretter ubodelig Fortræd.
Erik Gerner Larsson:
Et Tilbageblik.
Grundtonen i alle de kosmiske Analyser, vi indtil nu har fra hans Haand, er Livsforstaaelse. Forstaaelse af, at ingen kan manifestere højere Trin i Tilværelsen end det, hvortil han eller hun midlertidigt er naaet, og den deraf følgende nødvendige kærlige Tolerance overfor det, man bliver Vidne til. Hans Analyse af Sladder som fortyndet Mord eller Drab er simpelthen skelsættende i Udvikling af mental Kultur, idet vi her stilles overfor et absolut Krav om disse Tendensers Fjernelse fra Bevidstheden, før Muligheden for Korrespondance med finere aandelige Energier kan finde Sted.
Så særligt "Guddommeligt" er det ikke.
GISP vi er bliver hagget !!! Trist at der er nogle der kan finde på det :'(
Hej Steen2 og andre,
Nej, forummet er ikke blevet hacket. Derimod drejer det sig om rigtig mange spamindlæg, som pludseligt er begyndt at dukke op. Moderatorerne sletter 15-20 af dem om ugen, og det er ved at blive lige i overkanten nu 
Vi snakker om en måde at løse problemet på, og der kommer nok en ændring på forummet i løbet af de næste par dage for at undgå flere af de forstyrrende spamindlæg (disse indlæg er bare automatiserede reklamer for andre sites, der intet har med Martinus kosmologi eller dette forum at gøre, og vi sletter dem så snart vi ser dem).
kh,
Torben, på vegne af Moderatorerne.
P.s. Det pågældende spamindlæg i denne tråd, som Steen2 reagerede på er også slettet.