Jeg ville for nylig henvise til noget litteratur til en amerikansk netven. Jeg gik ind på instituttets hjemmeside og erfarede at livets bog kun var oversat for bind 1 og 2s vedkommende. Hvis instituttets opgave er at bevare og oversætte, samt at gøre værker tilgængelige må jeg sige de har svigtet
Mvh Esben
Kære Esben
Hvad har din egen indsats været på området?
Mvh Esben
Men så er fler av småbøkene oversatt og alle symbolbøkene, så det er da litt lesestoff 
Nå er vel også interessen for Martinus veldig lav i USA .
Hej Esben...
Ifølge Kosmos 8/2003 er det kun LB bind1-2 der er udgivet i bogform, men bind 3-7 er oversat.
Herudover findes Det Evige Verdensbillede 1-4, Logik og en hel del af småbøgerne også i bogform.
Der skulle altså være de bedste muligheder, også for engelske-sprogede, for at blive bekendt med Martinus  
kh
Tina :0)
Man kan vel sige at hvis der virkelig er salg i de bøger der allerede er på gaden i engelsk oversættelse. Kan det være en god ide at satse noget mere på at få resten udgivet. Økonomien spiller vel også en rolle, det må da koste penge at udgive en bog. :
Mvh. Frank
Som man kan læse mange steder i årsberetninger m.v. så er det med oversættelse og bogudgivelse Instituttets højeste prioritet. Men det koster utrolig mange penge at udgive bøger - især i den kvalitet vi ser i Livets Bog. Derudover er det et enormt arbejde med oversættelsen, da det stiller specielle krav til oversætterens kompetencer.
Da Instituttets økonomi langt hen ad vejen er baseret på den megen kærlige frivillige arbejdskraft og økonomiske gaver, så må de være meget påpasselige med investeringerne. Det har de al min respekt for - og handler iøvrigt efter Martinus' anvisninger, når de ikke sætter sig i gæld.
Når man tager det i betragtning, synes jeg det er dybt imponerende at kunne læse, at større eller mindre dele af Martinus forfatterskab nu allerede er oversat til 14 sprog (Engelsk, Esperanto, Fransk, Hollands, Islandsk, Japansk, Kinesisk, Russisk, Serbisk, Spansk, Svensk, Tjekkisk, Tysk og Ungersk) Â 😮
Når man desuden taler med nogle af alle de frivillige både fra Instituttet, på Martinus Center i Klint etc. - og både i indland og udland, så mærker man virkelig hvilken enorm arbejdsindsats de ligger i Sagen. Det er uselviske folk, som ikke har behov for at fremhæve sig selv eller prale af, hvor meget de bruger fx. af deres fritid og ferie i Sagens tjeneste. Men det er dem, som gør at Sagens udbredelse vokser stødt og roligt fremad, det er dem som bla. sikrer, at vi kan komme til Klint om sommeren og i skønne omgivelser kan fordybe os i åndsvidenskaben - og det er også dem, som igen og igen arrangerer lokale arrangementer og foredrag i nærområderne og dermed tiltrækker nye interesserede. De drives af kærlighed til og respekt for Sagen og bruger stort set al deres fritid herpå. Hvordan man her overhoved kan tale om svigt, er mig ubegribelig.
Martinus Instituttet og alle de frivillige medarbejdere i både indland og udland fortjener efter min mening al respekt og støtte for deres loyale engagement og enorme arbejdsindsats. I gør det knageme godt!
KH...Anette
Med svigtet mente jeg ikke at de gør et vældigt arbejde etc. Jeg burde måske have skrevet at det er påfaldende at Livets Bog ikke foreligger i sin helhed på engelsk
Mvh Esben
Rettelse*
Med svigtet mente jeg ikke at de IKKE* gør et vældigt arbejde etc. Jeg burde måske have skrevet at det er påfaldende at Livets Bog ikke foreligger i sin helhed på engelsk
Mvh Esben
Ifølge Kosmos 8/2003 er det kun LB bind1-2 der er udgivet i bogform, men bind 3-7 er oversat.
Så vidt jeg har forstået, så har de engelske oversættelser fra bind 4 eller 5 ikke en tilstrækkelig kvalitet til at blive udgivet. Derfor er de sidste 3-4 bind af LB ved at blive oversat til engelsk.
kh 
Lasse
Med svigtet mente jeg ikke at de IKKE* gør et vældigt arbejde etc. Jeg burde måske have skrevet at det er påfaldende at Livets Bog ikke foreligger i sin helhed på engelsk
Ja, når du siger det er det faktisk værd at tænke lidt over. Hvis vi virkelig mener at der er en mening med som foregår, kan man spørge sig selv hvorfor LB endnu ikke er udgivet på engelsk?
Mit personlige bud er at der faktisk er ikke er et behov. Havde der været det, havde bøgerne selvfølgelig været oversat. Gus vilje og alt det der 
kh
Lasse
Nu har du de rigtigt store briller på kan jeg se Lasse:)
Jeg mente selvfølgelig det med de store briller ironisk. Det lader til at processen med at oversætte er i gang og det er godt
Jeg tror ikke på at Martinus pludselig skal blive kendt det vil nok ske gradvist. Videnskaben skal jo først opdage den metafysiske materie osv.